Gençlerin Kariyeri Kime Emanet?

Bu hayatta yatırım yapmaya en çok değer olan kariyer planlamadır. Elbette kariyer olgusunu liseden veya üniversiteden sonra başlayan bir süreç olarak düşünen biri için bu giriş cümlesi pek anlamlı olmayacaktır. Ancak kariyeri, çocuğa alınan oyuncaktan tutun da, okulda seçilen sosyal kulüplere, okunan kitaplara, öğrenim hayattaki yönelimlere, kişilerarası ilişkilere gibi yaşamın her anında deneyimlenen bir olgu olarak bilen biri ‘tabii ki’ diyerek bu önermemizi doğrulayacaktır.

İşin hem ilginç hem acı yanı ne biliyor musunuz? Bırakın kariyer planlamayı, kariyer sözcüğü dahi günlük hayatta kendine yer bulamıyor. Ne okulda ne profesyonel iş hayatında, ne gençlerin ne de eğitimcilerin pek kullandıkları bir sözcük değil. Üstelik Türkiye’nin akademik açıdan en başarılı öğrenciler, bu öğrencilerin okuduğu okullar için de bu tespitim geçerli. Birkaç nitelikli eğitim kurumu ve bir avuç etkili eğitimci dışında bu konuda düşünen, hizmet üreten az.

Eğitim alanında milyonlarca insan var. Öyle birkaç milyon değil! Öğrencisiyle öğretmeniyle on milyonlarca aktif insan. Velileri de dahil ederseniz bütün bir memleket bu işin içindeyiz aslında. Ve branş öğretmenleri, okul türleri, idareciler vs. iş bölümü yapılmış. Fakat ‘kariyer’ kimin işi? Belli değil. “Gençlerin kariyeri kime emanet?” sorusunun yanıtını bilen yok. Oysa öğrencinin yaşantısında kim varsa ne varsa tümü bundan sorumlu. Okul idaresi de veli de, sınav sorularını yazan öğretmen de bunun paydaşı. Tabii ki kantinciyi, servis sürücüsünü, kat görevlisini  öğrencilerin kariyerine etki eden paydaş yapmayacağım. Ancak öğretmenlerinin çok büyük bir bölümü, öğretim kurumlarının bir kaçı istisna neredeyse tamamı; kantinci kadar mesuliyet almış gibi görünüyorlar. Bu tespitlerim de yanılıyorsam bana yazın lütfen.

Kariyer diye diye tüy bitsin

Tüy bitsin. Hiç şikâyetçi değilim. Bu hayatta şimdilik yapacak daha anlamlı bir uğraşım yok. Bu anlamda bu tespitlerim benim temel motivasyonum. Hani derler ya ‘karanlığa bir kibrit çak’. Bir kıvılcım etkisi oluşturması için Kariyer Planlama Aracı için her gün bir şey yapıyorum. Bir gün Instagram’da post paylaşıyorum, bir gün bloga yazıyorum bir gün bir meslektaşıma Kariyer Planlama Aracını telefonda onu anlatıyorum bir gün kurumlara, kişilere bilgilendirici e-postalar gönderiyorum. Ve işe yarıyor. Özellikle iş kalitesi yüksek eğitimciler, danışmanlar, psikologlar, koçlar Kariyer Planlama Aracını (KPA) anlamak için dinliyor ve bu kariyer testini merak edip denemek istiyor. Sonrasında gençlere yararlı projelere girişiyoruz, iş birliğine başlıyoruz.

KPA’yı beğeniyorlar. Kurumlar her yeni öğretim döneminde, danışmanlar her yeni danışanında kullanmak istiyor çünkü şimdilik onun kadar yalın ve detaylı rapor veren bir kariyer ölçeği ile karşılaşmadılar. KPA kurum-öğrenci-veli ve hizmeti üreten meslek profesyonelinin ihtiyaçlarını bilen bir ekip tarafından yazıldı. Sahadaki insana tepeden bakan, iş buyuran değil sürece katkı sağlayan, asiste eden bir işleyişi var. Eğer eğitimciyseniz, meslek uzmanıysanız ücretsiz denemek için bizimle iletişime geçin. Veli iseniz yine bizimle iletişime geçin kısa süreli bir kariyer rehberliğiyle bu kariyer testini öğrencinize uygulayalım, üzerine görüşelim.

Kariyere etki yaptığınız, kariyer dolu sohbetlerinizin olduğu günler dilerim.

Bora