Yalnızlık ve Kariyer Planlama

Yalnızlık, kariyer planlama için önemlidir. Çünkü insanın kendini tanıması için gerekli içe bakış, kendiyle baş başa kalmasıyla mümkün. Elbette çevreden gelen geri bildirimler de kariyer planlama için kaynaktır. Ancak tercih edilebilir, yani hür iradeyle yalnız kalmak bireyin kendisiyle ilgili o derin, o büyük soruların yanıtlarına kafa yormasına imkân verir. ‘Ben kimin? Benim bu hayatta ne ‘işim’ var? Benden ne olur? Bu hayatta ne yapmak isterim? Bugüne kadar neler yaparken, yaşarken mutsuzdum? Beni diğer insanlardan farklı olarak ne heyecanlandırıyor? Diğerleri için zor ama benim için kolay olan işler, görevler neler?’

Kariyer planlamanın bu güçlü soruların öznesi öncelikle bireyin kendisidir. Öncelikle yanıt vermeye başlaması gereken bireydir çünkü kendisi hakkında düşünmeye başlamadan diğerlerine ‘Sence ben/benim…’ diye başlayan sorulara alacağı yanıtlar, gayet bireysel kararlar içeren kariyer planlamayı en hafif ifadeyle eksik bırakır.

Teknolojinin büyük nimetlerinden biri olan internet ve sosyal medya uygulamaları da yalnızlığımızın düşmanı demek kolaya kaçmak olacaktır. Ki şu satırları size ulaştıran bu teknolojiye haksızlıktır. Üstelik 21.yüzyılın ilk çeyreği tamamlanırken internet araçları olmadan kariyer planlaması yapmak zor ve mümkün olmayacaktır. TED Konuşmalarından, bilimsel makalelere, ilham veren fikirlerden bilge insanların öğütlerine kadar pek çok, yaşam kalitemizi arttıracak etkileşim için bu küresel ağı zenginleştirenlere minnettarım. Hem insanın kariyerini planlama gayretindeyken, kendi içine bakarken ona rehberlik edecek yazılara, videolara, uygulamalara yine ekranlar aracı oluyor.

Çevresel veya teknolojik uyaranlara rağmen yalnız kalabilmeyi bir beceri olarak düşünmek istiyorum. Telefondaki uygulamalar insanı ekrana bağlamak, kullanıcının daha fazla zamanı kendisiyle geçirmesi için tasarlanıyor. Toplum yalnız kalmayı kötü bir şey olarak tembihliyor ve bireyin çevresi yalnızlığın tercih, bazen ihtiyaç olduğunu da anlamıyor. Oysa yalnızlığın iyileştirici gücü vardır ki bilgelerin inzivası bunun içindir. Oysa yalnızlığın geliştiren, sıçratan etkisi vardır. Kitaplar bunun içindir.

Demesi kolay yapması zor gittikçe zorlaşan yalnız kalabilmenin bireysel gelişim için değerli olduğuna inanıyorum. Özellikle kariyer planlama gibi hayatın geri kalanında (ki ne kadar kaldığı bilinmez) neler  yapmanın daha doğru olacağı konusunda yalnız kalabilmek başarılmalı.

Bu yazımda bu konuyu işledim çünkü Kariyer Planlama Aracı isimli kariyer testini öğrencileri için toplu olarak satın alan eğitim kurumlarındaki meslektaşlarım, ilk önce okulun bilgisayar laboratuvarını kullanmayı düşünüyor. Çünkü bu çok pratik bir uygulama. Haklılar. Ancak biz yetişkinler çevrenin etkisiyle baş etmekte güçlük yaşarken, lise öğrencileri Kariyer Planlama Aracı gibi değerli (hem ekonomik hem işlevsel açıdan) bir ölçeği uygularken diğerlerinin aklını okumadan durabilir mi? Emin değilim.
15 dakika gibi kısa bir sürede uygulanan bu kariyer testinin sosyal anlamada mümkün olduğu kadar steril bir ortamda uygulanması benim önerim. Tabii ki haftanın 5-6 gününü öğrencileriyle iç içe yaşayan meslektaşım öğrenci profilini ve ihtiyaçlarını biliyordur.

 

Dilerim öğrencilerinin hayatına, kariyer rehberliği alanında değerli dokunuşlar yapan eğitimcilerin sayısı artar. Kariyer Planlama Aracı veya başka ölçekler olsun, hatta ölçeksiz olsun ama kariyer planlama okullarımızda olsun dileğiyle yazıma son veriyorum.

Selamlar, sevgiler.

Bora Serhat Çelik