Kariyerini Planlamış Kaç Kişi Tanıdınız?

Kariyer planlamanın bir genç için ne kadar önemli olduğunu -aklı başında olan- herkes bilir. Özellikle lise çağında olan ve bir iki yıla kalmaz üniversiteli olacak öğrenciler için bir yol haritasına sahip olmak güven verir. Çünkü akademik başarıya dolayısıyla üniversite giriş sınavı başarısına olumsuz etki eden kaygıyı besleyen belirsizliktir. Kariyer planlama belirsizliği azaltır. Hatta yok edebilir. Kariyerin planlanması, bir yol haritası oluşturulması insanın hayatındaki sonsuz ihtimalleri, istendik olasılıklar haline getirir.

Kariyerini Planlayan Kim Var ki?


İyi ama neden çevrenizde kariyer planı olan kimsecikler yok. Milyonlarca üniversite adayı var ancak okumayı istediği bölümleri belirleyip tercih edeceği bölümler listesini 10. sınıfta, 11.sınıfta hatta 12. sınıfta yapanlar çok az. Bu plansızlığın, hedefsizliğin maliyetini düşünür müsünüz? Tüm okul yıllarınca verilen emek, çekilen zahmet. Maddi kısmı kamuya 2022’de yıllık öğrenci başına 35 bin TL. Aileye yine binlerce lira. Sınav yayınları, kurslar, özel dersler… Peki ne için? Hedef ne? «Puan gelsin bakarız.», «Sınava girelim bakarız.»

Kendini Tanıyamadan Büyüyorlar

Kendini tanımadan yetişiyor bu gençler. İlgileri hakkında bildikleri tek şey belki de ‘sosyal medyada vakit geçirmek’ . Hobisi olan, yeteneğiyle bir iş hayatı düşleyen, kabiliyetiyle bir kulüp üyesi olan, hayaliyle bir derneğe gönüllü olan kaç genç var?
Çok üzülüyorum. Kariyer olgusu sanki uzaydan gelmiş ve bu Dünyalılara yabancı. Hayır. Benim güzel yurdumun insanına yabancı. Salondaki vitrine konmuş, ne işe yaradığı çözülememiş bir biblo gibi, kullanılmayan süt fincanı takımı gibi öylece duruyor. Yahu bu kariyer dediğimiz hayatın kendisi. Hayat enerjisinin yönlendirilmesi. Okul yıllarında kariyer testi, meslek testi filan yapan kaç kurum var? Kaç öğretmen bunu rehberlik planına koydu? İnanın yazarken içim acıyor. Kederleniyorum. Ben bu duyguyu çok yaşıyorum…

ABD’de Avrupa Ülkelerinde Nasıl Oluyor?

Bu nedenle 2019’de Kariyer Planlama Aracı’nı oluşturmaya başladım. Elin Avrupalısı, Amerikalısı nasıl yaklaşmış meseleye, onların çocukları hangi araçlarla hedef belirliyor, meslek seçiyor diye yaptığım araştırmalar, okumalar sonrasında Türk kültürüne uyumlu, bilimsel güvenilirlik ve geçerlilik sahibi Kariyer Planlama Aracını geliştirdik. Psikoloji, kariyer danışmanlığı, insan kaynakları, istatistik, bilgisayar bilimlerinin çıktılarının ortaya koyduğu bir envanter. Kariyer Planlama Aracı, Türkiye gençliği için bir rehber. Bir test kariyere dair her şeyi söyler mi? Her şeyi değil ama önemli şeyler söyler. Kaldıraç etkisi yapar. Esas faydası “kariyer farkındalığı” kazandırır.

Kariyere Kafa Yoranlar İçin Ücretsiz

Dileğim meslektaşlarımın bu aracı deneyimlemesi, tecrübe etmesi. Meslektaşlarıma, kariyerle uğraşan PDR öğretmenlerine, öğrenci koçlarına kısacası meslek profesyonellerine ilk kullanım ücretsiz. Maddi imkânı olmayan gençler için de özel çalışmalar yapabiliriz. Yeter ki faydalı olduğumuzu bilelim.
Dilerim, kariyer planlamanın normal, planlamamanın acayip sayıldığı bir gelecek inşa edeceğiz. Bizi takip ederek, bizimle bağ kurarak birbirimize destek olabiliriz.
Bora Serhat Çelik